15 styczeń 2024

Hajnówka: otwórz bramę do Puszczy Białowieskiej

zdjęcie: Hajnówka: otwórz bramę do Puszczy Białowieskiej / Stormbringer76/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Stormbringer76/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Poczuj puls natury! Spaceruj ścieżkami Puszczy Białowieskiej, zanurz się w historii ziemi kamienieckiej i ciesz się lokalną gościnnością.
REKLAMA

Tego szukamy w Hajnówce

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Hajnówka, praca Hajnówka, pogoda Hajnówka, spotted Hajnówka, Hajnówka atrakcje, ZSZ Hajnówka.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Hajnówce, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii oraz zerknąć w aktualności.
Hajnówka położona na skraju Puszczy Białowieskiej i otoczona lasami rozwijała się głównie dzięki przetwarzaniu drewna. W okresie międzywojennym stała się dynamicznym osiedlem robotniczym, rozbudowanym dzięki budowie sieci kolei wąskotorowej do transportu ściętych drzew. Po I Wojnie Światowej opuszczając miasto, wojska rosyjskie ustąpiły miejsca Niemcom. Ci ostatni zainwestowali w Hajnówkę, zakładając dwa tartaki, fabrykę suchej destylacji drewna oraz leśne kolejki wąskotorowe. Hajnowski tartak, znany też jako Zakłady Drzewne Lasów Państwowych, rozpoczął swoją działalność już w 1921 r.

Nazwa miasta Hajnówka ma swoje korzenie w postaci strażnika królewskiego, najprawdopodobniej Niemca o imieniu Haynym Heyne, zamieszkującego uroczysko Skarbosławka pod koniec XVII wieku. Witold Tatarczyk, nauczyciel i historyk związany z Hajnówką, wskazuje na powiązanie nazwy miasta ze słowem gaj, które w miejscowej gwary brzmiało jako haj i oznaczało pastwisko.

Hajnówka otrzymała prawa miejskie w 1950 r. Bogata historia i malownicze położenie sprawiają, że miasto to stanowi fascynujący region wart zwiedzenia. W Hajnówce współistnieją dwie różne religie: katolicka i prawosławna. W krajobrazie miasta wyróżniają się różne świątynie, takie jak Sobór Świętej Trójcy, Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego, oraz Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Najwcześniejsze udokumentowane informacje o Hajnówce pochodzą z XVII wieku, kiedy w tym obszarze wzniesiono strażnicę królewską w celu ochrony Puszczy Białowieskiej. W XIX wieku powstała tutaj osada, przekształcona później w leśnictwo, które zamieszkało 18 rodzin. W okresie powstania styczniowego w rejonie Hajnówki toczyły się walki. Przełom XIX i XX wieku przyniósł linię kolejową do miasta.

Po I wojnie światowej Hajnówka stała się częścią odrodzonej Polski. Okres międzywojenny charakteryzował się rozwojem miasta, szczególnie związanym z rozwijającym się przemysłem drzewnym. Działała tu m.in. firma angielska, zajmująca się wydobyciem drewna. Cztery duże zakłady drzewne zatrudniały wtedy 2 tys. osób.

W okresie II wojny światowej Hajnówka znalazła się pod okupacją radziecką, a później niemiecką. W trakcie konfliktu doszło do zniszczenia dworca kolejowego i synagogi.

Po roku 1945 w okolicach Hajnówki aktywny był silny ruch niepodległościowy, w tym oddziały mjr Łupaszki.

Hajnówka pełni funkcję atrakcyjnego ośrodka turystycznego z bogatym dziedzictwem leśnym i unikalną koleją wąskotorową. Jest również ważnym miejscem dla mniejszości białoruskiej, co widoczne jest m.in. poprzez istnienie Muzeum Kultury Białoruskiej. Według danych z powszechnego spisu ludności z 2007 r. grupa ta stanowiła 26,41% mieszkańców Hajnówki. Miasto jest siedzibą Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej, oferującego kształcenie studentów w dziedzinie Leśnictwa.

Hajnówka to także istotny ośrodek przemysłu drzewnego oraz produkcji maszyn dla leśnictwa. W mieście funkcjonują różnorodne zakłady, m.in. dziewiarski, odzieżowy, przetwórstwa runa leśnego i spożywczy. Edukacyjnie, Hajnówka oferuje 5 szkół podstawowych, dwa licea państwowe (z jednym z nich oferującym naukę języka białoruskiego – LO z DNJB), zespół szkół zawodowych oraz niepubliczny zespół szkół ekonomicznych, w tym liceum. Dodatkowo, w mieście znajdują się Policealne Studium Psalmistów oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Corocznie, w maju, Hajnówka jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. Siedziba Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku znajduje się również w tym mieście.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hajnówka
9.9°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:22
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Hajnówku

kiedy
2024-06-15 16:00
miejsce
Hajnowski Dom Kultury, Hajnówka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 18:00
miejsce
Hajnowski Dom Kultury, Hajnówka,...
wstęp biletowany