reklama
kategoria: Muzyka
15 styczeń 2025

Marek Koterski, Kamila Tarabura, NAFO i Kuba Więcek wśród laureatów 32. Paszportów "Polityki"

zdjęcie: Marek Koterski, Kamila Tarabura, NAFO i Kuba Więcek wśród laureatów 32. Paszportów
fot. PAP
Kamila Tarabura, Wojciech Grudziński, Jul Łyskawa, Monika Drożyńska, NAFO, Gabriela Legun i Kuba Więcek zostali laureatami 32. Paszportów "Polityki". Nagrodę specjalną - Kreatora Kultury - otrzymał reżyser Marek Koterski, a Paszport Czytelników "Polityki" - aktorka Sandra Drzymalska.
REKLAMA

W gali Paszportów, która odbyła się we wtorek w Warszawie, wzięły udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Laureatem nagrody specjalnej - tytułu Kreatora Kultury - został Marek Koterski, który - jak wskazano - w swojej "arcypolskiej, budzącej ozdrowieńczy śmiech twórczości dokonał bolesnej dekonstrukcji mitu inteligenta III RP". "Dzięki jego niewyczerpanym pokładom zjadliwego humoru narcystyczny neurotyk rekompensujący sobie fantazjami pasmo życiowych klęsk kojarzy się już nie tylko z kinem Woody’ego Allena, ale też z Adasiem Miauczyńskim. I między innymi za ten prześmiewczy filmowy wizerunek każdego z nas otrzymuje tytuł Kreatora Kultury" - uznali jurorzy.

"Nie spodziewałem się tej nagrody" – mówił Marek Koterski. "Jak pomyślę, że za debiut otrzymałem w ministerstwie ocenę niedostateczną... Za drugi +Życie wewnętrzne+ – już trzy minus. Przy trzecim filmie, +Porno+, powiedziano mi, że zero to byłoby za dużo. Minęły lata, powstał +Dzień świra+. Usłyszałem, że nie potrzebujemy takich bohaterów jak Adaś Miauczyński, przegranych. A teraz co? A teraz doświadczam miłości widzów. Mogę tylko powiedzieć do wszystkich twórców – co zabrzmi kokieteryjnie, ale nie czuję się specjalnie uzdolniony – warto być wiernym marzeniu, słuchać przede wszystkim siebie, swoich przekonań, odczuć. Niech was biją bejsbolem po głowie – róbcie swoje" - powiedział laureat.

W kategorii Film Paszport "Polityki" otrzymała Kamila Tarabura, reżyserka m.in. filmu "Rzeczy niezbędne" i serialu "Absolutni debiutanci" za "dojrzałe operowanie niedopowiedzeniami tam, gdzie emocje domagają się krzyku. Za konsekwentnie przedstawiony i przekonujący obraz procesu przepracowywania traum i fascynujące portrety kobiet w kryzysie".

Nagroda w kategorii Scena (dawniej Teatr) powędrowała do tancerza i choreografa Wojciecha Grudzińskiego, który inspiruje się osobistymi doświadczeniami, a także biografiami baletmistrzów za "spektakle, w których wykonawcza wirtuozeria łączy się z przemyślaną próbą oddania osobistego doświadczenia, a sprawy rangi najwyższej – z poczuciem humoru i dystansem".

Paszportem "Polityki" w dziedzinie Książka uhonorowano debiut Jula Łyskawy "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców", nad którym pracował osiem lat za "największe zaskoczenie literackie roku, za odwagę i szerokie horyzonty, za śmiech i wzruszenie".

Artystka i aktywistka Monika Drożyńska odebrała nagrodę w kategorii Sztuki Wizualne za "sztukę, która bawi, ale i mobilizuje. Za działania, które zbliżają ludzi do sztuki, a sztukę do ludzi. Za umiejętne łączenie artyzmu z aktywizmem oraz codziennego życia z odświętnością. Za brawurowe wprowadzenie haftu na salony sztuki".

Laureatem w kategorii Kultura Cyfrowa został największy, liczący ok. 200 tys. członków, proukraiński ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), którego inicjatorem jest Polak Kamil Dyszewski za "skuteczne zwalczanie rosyjskiej propagandy, także błyskotliwym humorem, za niesienie wartej miliony dolarów pomocy żołnierzom broniącym Ukrainy, za zjednoczenie 200 tys. ludzi dobrej woli pod sztandarem psich sił specjalnych".

W kategorii Muzyka Poważna doceniono sopranistkę Gabrielę Legun za "zasłużone sukcesy konkursowe i sceniczne, za wzruszenia i emocje ofiarowywane publiczności, za piękny głos, osobowość i poruszające role Micaeli w +Carmen+ i Mimi w +La Boheme+".

Nagrodę w kategorii Muzyka Popularna otrzymał saksofonista i kompozytor jazzowy Kuba Więcek za "odwagę w przekraczaniu granic muzycznych gatunków. Za ciekawość w zgłębianiu różnych obszarów twórczej aktywności: od komponowania i wykonywania utworów jazzowych po produkcję nagrań raperów".

Nagrodą przyznawana przez czytelników Paszport Czytelników "Polityki" uhonorowano aktorkę Sandrę Drzymalską znaną m.in. z filmu "Biała Odwaga" czy "Simona Kossak". Paszport Czytelników to ustanowione w ubiegłym roku specjalne wyróżnienie, o którym decyduje głosowanie czytelników i subskrybentów tygodnika.

W zacytowanym zwycięskim uzasadnieniu wybranym spośród zgłoszeń czytelników podkreślono "wydaje się zjawiskiem, a nie zwykłą aktorką. Emanuje z niej szczerość, wrażliwość i wewnętrzne piękno. Ujmuje czymś, co trudno zdefiniować słowami, a co jest niezwykle ważne w świecie sztuki filmowej".

Paszporty "Polityki" przyznawane są młodym twórcom, którzy "w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie". Nagrody przyznawane są od 1993 r. młodym twórcom za wybitne osiągnięcia artystyczne - obecnie w siedmiu dziedzinach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa. Przyznawany jest również tytuł Kreatora Kultury. W ubiegłym roku laureatami Paszportów "Polityki" zostali: Paweł Maślona, Katarzyna Szyngiera, Starward Industries, Marta Nadolle, Jacek Świdziński, Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, a także Hania Rani. Nagrodą specjalną Kreator kultury uhonorowano pisarza, dramaturga i scenarzystę Józefa Hena. (PAP)

akn/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Hajnówka
2.2°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Hajnówku

kiedy
2025-02-14 18:00
miejsce
Hajnowski Dom Kultury, Hajnówka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 15:00
miejsce
Hajnowski Dom Kultury, Hajnówka,...
wstęp biletowany